DAYTON AUDIO UMII12-22 ULTIMAX II DVC Speaker Driver Subwoofer
Dayton Audio's UMII12-22 Ultimax II is a Ø30cm subwoofer driver with a carbon fibre cone and 800W of power. It is part of the new version of the Ultimax range and benefits from improved excursion capacity, lower distortion, greater sensitivity and increased power output compared with its predecessor.
No customer reviews yet, login to write a review.
By buying this product you get 29 loyalty points
SAV France
Grantie 5 ans
More info
Dayton Audio UMII12-22 ULTIMAX II DVC Speaker Driver Subwoofer 800W 2 Ohm 22Hz-1000Hz Ø30cm
DAYTON AUDIO UMII8-22 ULTIMAX II
Dayton Audio UMII12-22 Ultimax II : Carbon fibre cone and rubber surround
DAYTON AUDIO UMII8-22 ULTIMAX II : Carbon fibre cone and rubber surround
DAYTON AUDIO UMII8-22 ULTIMAX II : Voice coil
Dayton Audio UMII12-22 Ultimax II : 76.2mm flat wound voice coil
To reliably handle up to 800 watts RMS, the UMII12-22 is driven by a 76.2mm diameter, 4-layer, flat-wound voice coil on a ventilated aluminium support. The flat winding offers the advantage of a much larger contact area than a round wire winding, drastically improving heat transfer and dissipation.
Dayton Audio UMII12-22 Ultimax II : Optimized motor
DAYTON AUDIO UMII8-22 ULTIMAX II : Motor
DAYTON AUDIO UMII8-22 ULTIMAX II : Aluminium short-circuit ring
Dayton Audio UMII12-22 Ultimax II : Aluminium short-circuit ring
Dayton Audio UMII12-22 Ultimax II : Double suspension spiders
DAYTON AUDIO UMII8-22 ULTIMAX II : spider
Technical characteristics
Specifications
Speaker driver typeSubwoofer
Nominal diameterØ30cm (12")
Power handlingRMS : 800W
Max : 1600W
Impedance2Ω + 2Ω (Dual voice coil)
Frequency response22 - 1000Hz
Voice coil diameter76.2mm
Thiele-Small Parameters
Max linear excursion (Xmax)±22 mm
Recommanded Volume
Sealed30cm³ / F3 = 46Hz
Vented76cm³ / F3 = 26Hz
Dimensions
Total diameter32cm
Cutout diameter28cm
Depth18cm
General
Weight12.4kg
Package1x DAYTON AUDIO UMII12-22 ULTIMAX II DVC
Data sheet
Speaker Power (W RMS)800.0
Speaker TypeSubwoofer
Impedance (Ω)2
Loudspeaker diameter (mm)300.0
Diaphragm typeCarbon fiber
Efficiency / Sensitivity (dB)N/A
Max Linear Excursion (Xmax) (mm)22.0
Lowest frequency (Hz)22
Highest frequency (Hz)1000
No reviews at this time.
Dayton Audio's UMII12-22 Ultimax II is a Ø30cm subwoofer driver with a carbon fibre cone and 800W of power. It is part of the new...