DAYTON AUDIO SPA250DSP Class D Amplifier & DSP for Subwoofer Module 250W
This Dayton Audio SPA250DSP features both a 250W Class D Subwoofer amplifier and a Subwoofer DSP, allowing you to control your subwoofer efficiently and accurately.
Average votes for this product
5.0 / 5
By buying this product you get 36 loyalty points
SAV France
Grantie 5 ans
More info
Attention: The product is delivered configured in 110V. If your electrical network provides a voltage of 220V (Europe), it is imperative to configure the device in 220V using the switch on the back of the device before connecting it to the mains. An incorrect setting could damage your device.
Dayton Audio SPA250DSP
Amplifier and DSP for Subwoofer 250W
dayton audio spa250dsp amplificateur et dsp pour subwoofer
The Dayton Audio SPA250DSP is a plate composed of a Class D amplifier of 250W and a DSP, specially designed to accompany a subwoofer. So you have an independent and precise control for your subwoofer, directly from the button on the front. An LED screen indicates the information relating to the setting.
dayton-audio-spa250dsp---inpage2.jpg
Technical characteristics
Specifications
Amplifier typeClass D
Power250W
InputsXLR
RCA
OutputsXLR
RCA
ColorBlack
Dimensions262x184x60mm
Data sheet
InputRCA
InputXLR
InputJack 6.35mm
OutputRCA
OutputXLR
ClassClass D / T
Amplifier chipN/A
Power (W)250.0
Average votes
5.0 / 5
1 reviews
Why write products reviews ?
You can share your feelings about products and help other people by sharing your experience
Note :
 5/5
Date :
Tres bon ampli
Dynamique et puissant.
Livraison rapide et correspondance avec Audiophonics parfaite pour les conseils et le suivi.
This review has been posted for DAYTON AUDIO SPA250DSP Class D Amplifier & DSP for Subwoofer Module 250W
This Dayton Audio SPA250DSP features both a 250W Class D Subwoofer amplifier and a Subwoofer DSP, allowing you to control your subwoofer...