MEAN WELL LRS-600-24 Switching Power Supply SMPS 600W 24V 25A
This Mean Well LRS-600-24 switched-mode power supply (SMPS), as its name suggests, is capable of delivering 600W at 24V and 25A. This power supply adopts complete protection functions and a 5G anti-vibration system. It complies with international standards and is perfect for DIY audiophile projects.
No customer reviews yet, login to write a review.
By buying this product you get 7 loyalty points
More info
MEAN WELL LRS-600-24
 Switching Power Supply SMPS 600W 24V 25A
MEAN WELL LRS-600-24 Module d'Alimentation à Découpage SMPS 600W 24V 25A
Technical characteristics
Specifications
Product typeSwitching mode power supply (SMPS)
Output voltage24V
Rated current25A
Output power600W
Ripple and Noise (max.)240mVp-p
Voltage adjustement range22.8-26.4V
Voltage tolerance±1.0%
Frequency range47-63Hz
Leakage current<2mA / 240VAC
Input voltagte90-132VAC / 180-264VAC with switch
255-370VDC (swith on 230VAC)
Efficiency91%
ProtectionsCourt-circuits / surcharges / surtensions
Operating temp.-20 à +65℃
General
Dimensions225 x 124 x 41mm
Weight945g
Package1x Switching power supply (SMPS) LRS-600-24 MEAN WELL
Data sheet
InputScrew terminals
OutputScrew terminals
Output voltage (V)22.0
Output voltage (V)24.0
Output voltage (V)26.0
Output current (A)25.0
Input voltage (V)200.0
Input voltage (V)220.0
Input voltage (V)90.0
Power SupplySMPS
No reviews at this time.
This Mean Well LRS-600-24 switched-mode power supply (SMPS), as its name suggests, is capable of delivering 600W at 24V...