ACCUSILICON AS318-B-491520 Ultra Low Jitter Clock 49MHz
This extremely low phase noise crystal oscillator (<90dBc @ 10Hz) is intended for professional recording equipment as well as audiophile electronics precision devices.
Average votes for this product
5.0 / 5
By buying this product you get 2 loyalty points
2 Years warranty
Accessories for this product
More info
Accusilicon precision crystal oscillator clock
Accusilicon Crystal Oscillator AS318-B-49.152
 The AS318-B-491520 provides very low jitter - measured 0.2ps on the 10Hz-1MHz band and 0.071ps on the 12-80MHz band.
Valued for their low power consumption (<25mA @ 15pF) the Accusilicon clocks also have a high resistance to thermal stresses (operational from -20 to 85 ° C).
This component integration is nice and easy. It is powered by 3.3V (within +/- 0.3V) and give excellent results with a 0.1uF capacitor filtered power supply.
Specifications
TypeCrystal Oscillator
Frequency49.152MHz
WaveformCMOS
Output LevelState "0": 10% Vdd
State "1": 90% Vdd
Rise / Fall4ns @ 20-80% Vdd
Jitter88FS (0.2pS) @ 10Hz - 1MHz
167FS (0.071pS) @ 12kHz - 80MHz
Frequency tolerance-20 / 20 ppm
Max Load15pF
Duty Cycle45-55%
Supply (VDD)3.3V (+/- 0.3V)
DimensionsWidth: 20.83mm
Length: 13.21mm
Height: 5.08mm + 6.35mm (legs)
pinout
PIN 1OE
PIN 7GND
PIN 8OUT
PIN 14Vcc
Average votes
5.0 / 5
3 reviews
Why write products reviews ?
You can share your feelings about products and help other people by sharing your experience
Note :
 5/5
Date :
Tamed Dylan's Harmonica!
 (0)
This review has been posted for ACCUSILICON AS318-B-491520 Ultra Low Jitter Clock 49MHz
Note :
 5/5
Date :
Excellente horloge
 (0)
The cherries on the cake!
The results are extremely good! More rifined highs and lows. Blacks are black (silence is silence).
Listening has become much more relaxed with every kind of music.
This extremely low phase noise crystal oscillator (<90dBc @ 10Hz) is intended for professional recording equipment as well as audiophile...