DAYTON AUDIO EX25CT2-4 Speaker Driver Exciter 10W 4 Ohm Ø25mm
No customer reviews yet, login to write a review.
By buying this product you get 1 loyalty point
Yes, notify me when available !
Reference : 16586
New product
Available on order
SAV France
Grantie 5 ans
More info
Dayton Audio EX25CT2-4
Speaker Driver Exciter 10W 4 Ohm Ø25mm
Dayton Audio EX25CT2-4 Haut-Parleur Vibreur Exciter 10W 4 Ohm Ø25mm
Surprising sound performance
Dayton Audio's EX25CT2-4 vibrator has the ability to turn almost any surface into a speaker. The small size of this exciter allows for audio reproduction in unusual locations. A neodymium magnet is used to create magnetic flux around the coil for increased sensitivity. This allows for reduced power requirements and the use of very small amplifiers without sacrificing overall efficiency. The 1" coil and cooling vents allow for increased input power for high efficiency applications, while maintaining a slim form factor.
A quick and easy mounting system
DAYTON AUDIO EX25CT2-4 : Dimensions
Technical characteristics
Specifications
Product typeSpeaker driver
Speaker driver typeExciter
Impedance4Ω
Power handlingRMS : 10W
Max : 20W
Voice coil diameterØ25mm
Data sheet
Speaker Power (W RMS)10.0
Speaker TypeExciter
Impedance (Ω)4
Loudspeaker diameter (mm)25.0
Diaphragm typeN/A
Efficiency / Sensitivity (dB)N/A
Max Linear Excursion (Xmax) (mm)N/A
Lowest frequency (Hz)N/A
Highest frequency (Hz)N/A
No reviews at this time.