Stereo potentiometer VRA-100S50 50kohm
Average votes for this product
5.0 / 5
No loyalty points for this product.
More info
Stereo potentiometer VRA-100S50
- Split spindle 6 mm
- Button with 18 splines
- Fasteners for PCB nuts and pins
Technical characteristics :
Resistance: 50 kΩ
Feature: Logarithmic
Load capacity: 0.1 W
Insulation resistance: <100 MΩ / 500 V direct current
Test voltage: 500 V ~ / 1 min.
Synchronous operation: ± 3 dB, 0 / -40 dB
Rotation: 300 ° ± 5 °
mnc_potar_vra_st.gif
mnc_potar_vra_st1.jpg
Data sheet
ShaftNotched
Channel2 (Stereo)
Resistance (Ohm)50000.0
Tolerance (%)N/A
Average votes
5.0 / 5
1 reviews
Why write products reviews ?
You can share your feelings about products and help other people by sharing your experience
Note :
 5/5
Date :
Potentiometer
Everything as I imagined.
Fast delivery..
Thanks to the team for the support
 (0)
This review has been posted for Stereo potentiometer VRA-100S50 50kohm