HYPEX SMPS400A180 Switching Power Supply Module 400W / 2x46V
Average votes for this product
5.0 / 5
By buying this product you get 11 loyalty points
2 Years warranty
Accessories for this product
More info
HYPEX SMPS400A180
Switching power supply module 400W / 2x46V
Module d'alimentation à découpage HYPEX SMPS400/180
It has been specifically designed and developed by HYPEX to provide the 2 x 46V voltage needed to operate the brand's UcD180™ amplifier modules.
Also available in 63V version for UcD400 series modules.
You can download the Hypex SMPS400 technical brochure in the "Download" tab of this page.
Technical characteristics
Specifications
High efficiency power supply-
Adjustable input voltage-
Low EMI radiations-
Overvoltage protection-
Fixed output voltage2 x 46V DC
Input voltages190-250V (on 220V)
95-130V (on 110V)
Max power600W
Nominal power400W
Switching frequency100kHz
General
Dimensions105 x 95 x 35mm
Fixation holes spacing97mm / 87mm
Weight305g
4680_Hypex_SMPS400_1.jpg
4680_Hypex_SMPS400_2.jpg
Data sheet
InputPCB Connector
OutputPCB Connector
Output voltage (V)46.0
Output current (A)NC
Input voltage (V)250.0
Input voltage (V)120.0
Input voltage (V)95.0
Power SupplySMPS
Average votes
5.0 / 5
1 reviews
Why write products reviews ?
You can share your feelings about products and help other people by sharing your experience
Note :
 5/5
Date :
Review
Excellent deal, fast shipping, and good quality
This review has been posted for HYPEX SMPS400A180 Switching Power Supply Module 400W / 2x46V