MP-H250S48 SMPS Switching Mode Power Supply Module 250W 48V 5A PFC
This SMPS MP-H250S48 switch-mode power supply module is capable of delivering 48V, 5A current and 250W of power. It is also equipped with a PFC (Power Factor Correction), which enables it to deliver constant voltage and current extremely reliably, with an efficiency rate of over 90%.
Average votes for this product
5.0 / 5
By buying this product you get 4 loyalty points
More info
MP-H250S48
SMPS Switching Mode Power Supply Module 250W 48V 5A PFC
MP-H250S48 Module d'Alimentation à Découpage SMPS 250W 48V 5A PFC
This SMPS MP-H250S48 switch-mode power supply module is capable of delivering 48V, 5A current and 250W of power. Made from high-quality components, the module is mounted directly on a heat sink, which is itself insulated by a layer of plastic. It accepts a wide input voltage range from 176V to 264V AC. The MP-H250S48 is also equipped with a PFC (Power Factor Correction), which enables it to deliver constant voltage and current extremely reliably, with an efficiency rate of over 90%. If required, a variable resistor can be used to adjust the output voltage from 42V to 53V, in addition, the output terminal block has been doubled, enabling two different modules to be powered at the same time. Naturally, this module is equipped with all the necessary protection features, such as overtemperature, overcurrent and overvoltage protection. It is an excellent choice for powering components within a DIY project, for example, an amplifier stage with a chip requiring 48V.
Please note: when powering 2 different modules, the MP-H250S48 will deliver 2x48V voltage, but the current will be shared between the two powered modules, for a maximum total of 5A.
Integrated PFC module
The MP-H250S48 switching power supply features an active PFC (Power Factor Correction) with Mosfet transistor. The PFC enables a first switching step to obtain a continuous, non-out-of-phase current at the power supply input. This has two advantages: first, the power supply's efficiency becomes optimum, with a rate of over 90%, and second, the announced power values will remain as they are, whatever the input voltage to the PFC. For example, this power supply will deliver 250W whether the input voltage is 176V or 264V.
SMPS MP-H250S48 power supply module connectors
1VAC input line
2Neutral input line VAC
3Ground (GND) input VAC
4Negative output -48V
5Positive output +48V
6Adjustable resistor (42V-53V)
Technical characteristics
Specifications
Product typeSwitching mode power supply module
Input voltage176-264VAC
Nominal operating frequency50-60Hz
Operating frequency range47-63Hz
Output voltage and current48V 5A (20CFM)
48V 3.75A (Air cooling)
Voltage stabilization accuracy±1%
Linear adjustment rate±1%
Load regulation rate±3%
Power250W
Efficiency92/94% (115VAC/230VAC)
Maximum input current2.7A 115VAC
1.7A 230VAC
Operating temperature-25°/+70°
Maximum voltage ripple300mVp-p
Insulation voltage3750VAC
General
Dimensions126 x 66 x 36mm
Weight365g
Package1x Switching mode power supply SMPS MP-H250S48
Data sheet
InputScrew terminals
OutputScrew terminals
Output voltage (V)48.0
Output current (A)5.0
Input voltage (V)180.0
Input voltage (V)230.0
Power SupplySMPS
Average votes
5.0 / 5
3 reviews
Why write products reviews ?
You can share your feelings about products and help other people by sharing your experience
Note :
 5/5
Date :
Parfaite
Parfaite et suffisante pour réaliser un ampli 3E audio
efficace,fiable. Elle tourne avec l'ampli 12 à 16 par jour
depuis 1mois. Ne chauffe quasiment pas.
 (1)
This review has been posted for MP-H250S48 SMPS Switching Mode Power Supply Module 250W 48V 5A PFC
Note :
 5/5
Date :
Bonne alim.
Simple et efficace pour une implantation réussie. Fonctionne parfaitement.
MP-H250S48 SMPS with PFC : 42V to 51V
Good PSU with active PFC. Voltage range can be set between 42V to 51V max. Pretty stable with multimeter measurements.
Nice for TPA3255 amps for example (I am using it @ 42V/6A). Ripple is a little higher than my Connex PSUs. But it's still good and PFC is useful.
I recommend it for the budget )
 (3)
This SMPS MP-H250S48 switch-mode power supply module is capable of delivering 48V, 5A current and 250W of...