3296W-1-501 Multiturn Trimming Potentiometer 500 ohms
This 500 Ohm precision multiturn potentiometer allows a wide variety of settings on electronic circuits. It can be used extensively in your fixtures to make extremely precise adjustments.
No customer reviews yet, login to write a review.
No loyalty points for this product.
More info
Potentiometer 3296W-1-501
Multiturn precision potentiometer 500 Ohm
Potentiomètre multitours de précision 1k ohm
Technical characteristics
Specifications
Track resistance500 Ohm
Number of turns25
Potentiometer mountingThrough hole
Power rating500mW
Resistance tolerance+- 10%
Operating temperature range-55°C / +125°C
Temperature coefficient+- 100ppm/°C
Dimensions11.6 x 10 x 4.8mm
Number of pins3
Space between pinsApprox. 2.5mm
Data sheet
ShaftNC
ChannelN/A
Resistance (Ohm)500.0
Tolerance (%)10
No reviews at this time.
This 500 Ohm precision multiturn potentiometer allows a wide variety of settings on electronic circuits. It can be used extensively in your...