3296W-1-502 Multiturn Trimming Potentiometer 5K ohms
This 5K Ohm precision multiturn potentiometer allows a wide variety of settings on electronic circuits. It can be used extensively in your fixtures to make extremely precise adjustments.
Average votes for this product
5.0 / 5
No loyalty points for this product.
More info
Potentiometer 3296W-1-502
Multiturn precision potentiometer 5K Ohm
Potentiomètre multitours de précision 1k ohm
Technical characteristics
Specifications
Track resistance5K Ohm
Number of turns25
Potentiometer mountingThrough hole
Power rating500mW
Resistance tolerance+- 10%
Operating temperature range-55°C / +125°C
Temperature coefficient+- 100ppm/°C
Dimensions11.6 x 10 x 4.8mm
Number of pins3
Space between pinsApprox. 2.5mm
Data sheet
ShaftNC
ChannelN/A
Resistance (Ohm)5000.0
Tolerance (%)10
Average votes
5.0 / 5
1 reviews
Why write products reviews ?
You can share your feelings about products and help other people by sharing your experience
Note :
 5/5
Date :
R.A.S
Produits majoritairement de qualité, fournisseur sérieux, livraison rapide.
This review has been posted for 3296W-1-502 Multiturn Trimming Potentiometer 5K ohms
This 5K Ohm precision multiturn potentiometer allows a wide variety of settings on electronic circuits. It can be used extensively in your fixtures...