AUDIOPHONICS HPA-S600NCX Power Amplifier Class D NCore NCx500 2x600W 4 Ohm
Average votes for this product
5.0 / 5
By buying this product you get 134 loyalty points
Yes, notify me when available !
Reference : 17591
New product
Available on order
2 Years warranty
Accessories for this product
More info
Audiophonics Workshop amplifiers range
This device is delivered by default configured for an input voltage of 230V AC. A switch on the bottom of the unit allows the use of 110V AC.
AUDIOPHONICS HPA-S600NCX
Stereo Class D Power Amplifier NCore NCx500 2x600W 4 Ohm
Audiophonics HPA-S600NCX Amplificateur de puissance stéréo Class D NCore 2x600W 4 Ohm
Two NCx500 OEM mono modules
Each channel of the Audiophonics HPA-S600NCX has its own Hypex NCore NCx500 high efficiency, low output impedance, distortion and noise amplifier circuit. This new module has greatly improved performance in terms of distortion and output impedance. Each amplifier module is capable of delivering 700W of power at 1% THD. The HYPEX integrated 1200W power supply allows them to simultaneously deliver 600W at 0.01% THD under 4Ω.
Switchable inputs on RCA and XLR connectors
High quality banana plug compatible terminal blocks
The HPA-S600NCX has two pairs of 24-karat gold-plated speaker terminals on its rear panel. These terminal blocks are designed to receive banana plugs which they will accept up to a diameter of ⌀4mm. They will also be able to accommodate bare wires thanks to a ⌀5.3mm screw lockable slot.
5-12V Trigger
The power supply is connected to an IEC14 socket with gold-plated copper contacts. The latter works with a 5x20mm 3.150A fuse (supplied and already installed).
This amplifier's trigger needs to be used with a mono trigger cable (sold separately).
Heat dissipation
AUDIOPHONICS HPA-S700NC Amplificateur Stéréo Class D NCore 2x700W 4 Ohm
Audiophonics interface board
  • Total gain of 11.5dB - Maximum power reached with a 13.03V RMS signal.
  • Total gain of 19dB (default) - Maximum power reached with a 5.5V RMS signal.
  • Total gain of 24dB - Maximum power reached with a 3.09Vrms signal
  • Total gain of 28dB - Maximum power reached with a 1.95Vrms signal
Technical characteristics
Specifications
Product typePower amplifier
Amplification typeClass D
Amplification modules2* Hypex NCore NCX500
Channels2 (Stereo)
Inputs2* Single-ended RCA
2* Balanced 3 poles XLR
TechnologyNcore
Output power2x500W @ 2Ω, 1kHz, THD = 0.01%
2x600W @ 4Ω, 1kHz, THD = 0.01%
2x300W @ 8Ω, 1kHz, THD = 0.01%
THD+N @ 20Hz-20kHz, 4ΩTyp: 0.0006%
Max: 0.001%
SNR137dB
Output noise7µV
Frequency response0Hz - 70kHz @ +0/-3dB
TriggerInput / Output
5-12VDC
Gain (switchable)11.5dB
19dB
24dB
28dB
Efficiency (max power)92%
General
Supply voltage115 or 230V (selectable via a switch under the device)
Max electric consumption1300W
HousingSandblasted aluminum
Total dimensions (WxDxH)435 x 355 x 73mm
Idle power0.1W
Weight5.66kg
Package1x Audiophonics HPA-S600NCX
1x Power cable
Data sheet
InputXLR
InputRCA
OutputSpeaker terminal
ColorBlack
Channel2 (Stereo)
ClassClass D / T
Amplifier chipHypex Ncore
Power (W)600.0
Remote ControlNo
Average votes
5.0 / 5
8 reviews
Why write products reviews ?
You can share your feelings about products and help other people by sharing your experience
Note :
 5/5
Date :
superbe ampli
Après remplacement des aop par des sparkos ss2590 pro doublé le niveau est encore monté d’un cran.
Pour terminer ampli au rapport qualité prix bluffant
This review has been posted for AUDIOPHONICS HPA-S600NCX Power Amplifier Class D NCore NCx500 2x600W 4 Ohm
Note :
 5/5
Date :
Parfait !
 (0)
I could not believ my ears !
I powered my Monitor Audio speakers with this flat good looking amp.
Best bang for your bucks :-)
 (4)
Great amp, Great company
 (3)