AUDIOPHONICS MPA-S125NC RCA Power Amplifier Class D Stereo NCore NC122MP 2x125W 4 Ohm
The Audiophonics MPA-S125NC incorporates a Hypex Ncore NC122MP power amplifier module. This is a solid base to build a powerful stereo HiFi system, capable of delivering 2x75W under 8Ω.
Average votes for this product
4.8 / 5
By buying this product you get 39 loyalty points
Audiophonics Workshop amplifiers range
Audiophonics MPA-S125NC RCA
Power amplifier NCORE NC122MP 2x75W 8Ω Black
Audiophonics MPA-S252NC RCA Amplificateur Stéréo Class D Ncore 2x150W 8 Ohm
An amplifier with solid performance
The Audiophonics MPA-S125NC incorporates a Hypex Ncore NC122MP power amplifier module.
This is a solid base to build a powerful stereo HiFi system, capable of delivering 2x75W under 8Ω.
POINTS CLÉS :
  • High efficiency
  • Load-independent flat frequency response
  • Low output impedance
  • Frequency-independant ultra low distorsion
  • Very low noise
Hypex NC122MP
NCore Technology
Thus, they are able to deliver a clear, rich and musical sound while remaining compact.
Amplificateur Ncore
100% Aluminium Housing
We integrate this Hypex NCore NC122MP amplifier in a 100% black brushed aluminum housing.
This amplifier is DC pass-through , there are no decoupling capacitors at the input.
Be sure that your source is DC free before use.
The DC protection triggers at 12V DC, which is a quite high value.
In addition to the usual connection system, there is a trigger input on the rear panel.
This 3.5mm jack input allows the module to be switched on with a DC voltage signal from 5 to 12V to synchronize it with a preamp having this type of output.
This amplifier's trigger needs to be used with a mono trigger cable (sold separately).
Test Qobuz hypex PA s125 NC amp stereo Audiophonics
Discover the test by Qobuz
The MPA-S125NC (previously PA-S125NC) was the subject of a test from Qobuz.
Click here to read it.
Technical characteristics
Specifications
Amplifier typeClass D
Power2x75W 8Ω @ 1kHz THD=1%
2x125W 4Ω @1Khz THD=1%
2x 37W 8Ω @ 10Hz-20kHz THD=0.0015%
2x 62W 4Ω @ 10Hz-20kHz THD=0.0015%
THD+N0.0015%
SNR118dB
Output noise30µV
Frequency response10Hz - 50kHz
Efficiency92%
Gain25.5dB
Input sensibility125W 4ohm @ 1.17V RMS
Channels2 (Stereo)
TechnologyNCore
InputStereo RCA
Input / OutputTrigger 5-12V DC
OutputSpeaker connectors
General
Housing material100% brushed Aluminium
Power supplyMain : IEC (included cable)
Autoswitch (115 / 230V) US grid compatible
Trigger : Jack 3.5mm 12V (not included)
ColorBlack
Total dimensions (WxDxH)145 x 355 x 64mm
Weight1310g
ColorBlack
Channel2 (Stereo)
ClassClass D / T
Amplifier chipHypex Ncore
Power (W)75.0
Remote ControlNo
Average votes
4.8 / 5
35 reviews
Date :
 (0)
This review has been posted for AUDIOPHONICS MPA-S125NC RCA Power Amplifier Class D Stereo NCore NC122MP 2x125W 4 Ohm
Note :
 4/5
Date :
Lacking Some Detail and Control.
The aim was to replace my Musical Fidelity KW500 with something physically smaller.
I switched to some test tracks:
2) Clearlake, Lido. A layered album. Struggling to keep it from becoming messy.
3) Animal Collective, Feels. Again struggling to keep control of everything, sounded too harsh.
4) Pepe Deluxé Queen of the Wave. Could quite get the power and majestic and theatrical quality out.
 5/5
AUDIOPHONICS MPA-S125NC RCA
 (1)
MPA-125NC RCA
Commandé le dimanche et livré le mardi soir, parfait.
Ampli acheté pour driver des 'monitors' des 70's.....quelle claque !
Mes enceintes ont une impédance de 4 ohms, les 21 cms sont tenus, fermes, expressifs ( le bonheur ), alors que le reste du spectre est sensuel, précis, ciselé.
Je n'ai jamais entendu une différence telle sur un ampli.
A real step forward
 (1)