NEUTRIK NBNC75BLP9 Male BNC 75 Ohm Connector Gold Plated Ø6.3mm
This 75Ω male BNC connector will allow you to design high quality digital cables. It allows an efficient holding of the cable while protecting it from mechanical stress thanks to its flexible sleeve. The contacts of the connector are gold plated to ensure both good conductivity and resistance to oxidation.
No customer reviews yet, login to write a review.
No loyalty points for this product.
More info
Neutrik NBNC75BLP9
Male BNC 75Ω Connector Gold Plated Ø6.3mm
Neutrik NBNC75BLP9 Connecteur BNC 75Ω mâle plaqué or Ø6.3mm
Technical characteristics
Specifications
Product typeMale BNC connector
Max cable diameterØ6.3mm
Monting typeTo crimp
Contacts platingGold
Impedance75Ω
Dielectric strength1.5kVdc
Insulation resistance> 5GΩ
Rated voltage< 50V
Life time> 1000 cycles
Data sheet
Max cable diameter (mm)6.3
Mounting typeTo weld
ConnecticMale
Max panel thickness (mm)N/A
Impedance (Ω)75
Contacts Material (Connector)Copper Alloy
Contacts Plating (Connector)Gold
No reviews at this time.
This 75Ω male BNC connector will allow you to design high quality digital cables. It allows an efficient holding of the cable while...