AMANERO COMBO384 Digital interface USB 384kHz to I2S / DSD
Average votes for this product
4.9 / 5
By buying this product you get 7 loyalty points
2 Years warranty
Accessories for this product
More info
This is original Amanero Combo384 module : Audiophonics is a certfied Amanero reseller.
Amanero COMBO384
USB to I2S DSD
It uses an ARM Cortex M3 ATSAM3U processor and convert the signals using a CPLD XILINX XC2C64A model. These use two TCXO low phase noise clocks 24.5760 & 22.5792 MHz. The interface module can thus handle high sampling frequencies (up to 384kHz / DSD512) with a low jitter.
Another version of this module is available which has an additionnal S/PDIF interface.
Specifications
TypeDigital interface
Logic circuitARM® Cortex®-M3 ATSAM3U
Xilinx® CPLD XC2C64A
Clocks2x TCXO
InputUSB-B
OutputI2S
Sampling rates44.1Khz 48Khz 96Khz 88.2 176.4 192Khz 352.8Khz 384kHz
Output FormatI2S 32bit or DSD64, DSD128 - and Windows DSD256, Native DSD512
Clocks2 TCXO low phase noise (for a minimum jitter)
OS SupportNo drivers needed for Mac OS 10.6 + or Linux (Kernel compliant UAC)
Microsoft systemsDrivers for support : KS / WASAPI / WDM / ASIO
PCB dimensions30x69 mm
Data sheet
InputUSB
OutputI2S
Max sampling rate384kHz
Interface chipAmanero 384
Average votes
4.9 / 5
9 reviews
Why write products reviews ?
You can share your feelings about products and help other people by sharing your experience
Note :
 5/5
Date :
AMANERO COMBO384 Digital latest version BK2304
The original product should be used with ASIO drivers for DSD DAC. The power supply requires 2 additional capacitors at 5V and 3.3V voltage, which results in super precise performance.
This review has been posted for AMANERO COMBO384 Digital interface USB 384kHz to I2S / DSD
Note :
 5/5
Date :
Amanero digital
It's a nice product and good for a dac
 (0)
Déçu!
Par contre la carte fonctionne parfaitement avec du PCM et le résultat est bien sûr correct.
Complément idéal de la carte DAC AK4497
 (1)
 4/5
Amanero Combo 384 Review
Amanero Combo 384 review.
I received the module quickly and in good condition.
I also improved power supply decoupling using chokes (2.2mH) and low esr V-polytan capacitors. Passive filtering of the master clock supply offers biggest improvements in jitter performance.
I replaced the master clocks with lower jitter clocks from Kyocera Electric.
The suggested digital isolators will add 100ps of extra jitter (typical) and input-output coupling capacitance is rather high (4pF).
I am now very pleased with the modified Amanero module.
Only 4 stars because I had to modify the module in order to get desired performance.