DAYTON AUDIO EX32VBDS-4 IMS Speaker Driver Exciter 40W 4 Ohm
The Dayton Audio EX32VBDS-4 exciter has been meticulously designed to optimize performance in the often challenging low-frequency spectrum. This state-of-the-art exciter exceeds the limits of its counterparts, while preserving high-frequency reproduction. With its simple 4Ω load and 40W power handling, the EX32VBDS-4 integrates effortlessly into a wide range of audio projects.
No customer reviews yet, login to write a review.
By buying this product you get 4 loyalty points
SAV France
Grantie 5 ans
Accessories for this product
More info
Dayton Audio EX32VBDS-4 IMS Speaker Driver Exciter 40W 4 Ohm Ø32mm
Dayton Audio EX32VBDS-4 IMS
The vibrator, 32mm in diameter, has the ability to turn almost any surface into a loudspeaker. A neodymium magnet is used to create maximum magnetic flux around the proprietary coil for enhanced sensitivity compared with similar-sized exciters. However, the EX32VBDS is optimized to reproduce the low frequencies often missing with vibrators.
Dayton Audio EX32VBDS-4 : Features and dimensions
Technical characteristics
Specifications
Product typeExciter
Impedance4Ω
DC resistance (Re)3.6Ω
Voice coil inductance (Le)0.43 @ 10kHz
Resonant frequency (Fs)85.4Hz
Total quality factor (Qts)0.75
Voice coil diameter32mm
General
Total dimensions84 x 95.7 x 41.2mm
Data sheet
Speaker Power (W RMS)40.0
Speaker TypeExciter
Impedance (Ω)4
Loudspeaker diameter (mm)84.0
Diaphragm typeN/A
Efficiency / Sensitivity (dB)N/A
Max Linear Excursion (Xmax) (mm)N/A
Lowest frequency (Hz)N/A
Highest frequency (Hz)N/A
No reviews at this time.