CONNEX SMPS2000RS Switched Mode Power Supply Module 2000W / 48V
The SMPS2000RS switched-mode power supply is a very high-efficiency model capable of developing a nominal power of 2000W in a small footprint. It will therefore be able to deliver 2000W continuous power and up to 2600W peak power with a suitable heat sink.
No customer reviews yet, login to write a review.
By buying this product you get 32 loyalty points
More info
Connex SMPS2000RS
Switched Mode Power Supply Module 2000W / 48V
Connex SMPS2000RS Module d'Alimentation à Découpage 2000W 48V
The SMPS2000RS switched-mode power supply is a very high-efficiency model capable of developing a nominal power of 2000W in a small footprint. It will therefore be able to deliver 2000W continuous power and up to 2600W peak power with a suitable heat sink.. The model supplied delivers 48V output.
In addition, the module incorporates an overcurrent protection that limits the output current to approximately 130% of the maximum peak power, i.e. approximately 2600W. This power supply is suitable for both Class AB and Class D/T amplifiers.