SMPS800RE Power Supply Module 800W +/-60V
No customer reviews yet, login to write a review.
By buying this product you get 15 loyalty points
More info
This power supply is capable of delivering 800W of continuous power and up to 1000W peak.
It is available in several versions for dual output voltages from +/- 32V to +/- 72V.
The SMPS800RE incorporates overcurrent protection which limits the output current to approximately 130% of peak peak power, approximately 1000W.
This power supply is suitable for both class AB and class D / T amplifiers.
Possibilities of secondary tensions:
  • + AUX / -AUX
  • + AUX / + AUX
  • 2x + AUX or 2x -AUX
  • VCC + VAUX
  • VCC - VAUX
See Datasheet SMPS800RE in PDF
Characteristics :
  • High efficiency power supply
  • Amazing compactness
  • Low electromagnetic radiation EMI
  • Advanced protection
  • Integrated cooling fan
  • Auxiliary output isolated from the ground: 2x 15V
Specifications:
  • Input Voltage ranges : 190-250V (On 220V Sector)
  • Output Voltages: +/- 60V