AUDIOPHONICS MPA-M250NC Power Amplifier Class D Mono NCore NC250MP 1x250W 4 Ohm
The Audiophonics MPA-M250NC incorporates a Hypex Ncore NC250MP power amplifier module. This is a solid basis to build a high-performance mono HiFi system, capable of delivering 1x250W under 4Ω.
Average votes for this product
5.0 / 5
By buying this product you get 37 loyalty points
2 Years warranty
Accessories for this product
More info
Audiophonics Workshop amplifiers range
Audiophonics MPA-M250NC
Power Amplifier NCORE NC250MP 1x250W 4Ω Black
Powerfull and reliable amplifier
The Audiophonics MPA-M250NC incorporates a Hypex Ncore NC250MP power amplifier module .
This is a solid base for building a high performance mono HiFi system, capable of delivering 1x250W at 4Ω.
Highlights
  • High Efficiency
  • Linear frequency response, independent of impedance
  • Low output impedance
  • Extremely low THD, independent of frequency
  • Very low noise
Hypex NC122MP
NCore Technology
Amplificateur Ncore
100% Aluminum casing
We integrate this amplifier Hypex NCore NC250MP in a housing 100% Black brushed aluminum.
This amplifier is DC pass-through , there are no decoupling capacitors at the input.
Be sure that your source is DC free before use.
The DC protection triggers at 12V DC, which is a quite high value.
This input in 3.5mm Jack format allows to turn on the module with a signal of a DC voltage of 5 to 12V to synchronize it with a preamp having this type of output.
This amplifier's trigger needs to be used with a mono trigger cable (sold separately).
Specifications
Spécifications
Type of amplifierClass D
Power1x250W 4Ω @ 1kHz THD=1%
1x130W 8Ω @1Khz THD=1%
1x 125W 4Ω @ 10Hz-20kHz THD=0.0015%
1x 65W 8Ω @ 10Hz-20kHz THD=0.0015%
THD+N0.0015%
SNR121dB
Noise30µV
Frequency response10Hz - 50kHz
Efficiency92%
Gain25.5dB
Input sensibilityPuissance maxi à 1.66V RMS
XLR : 2x0.83V RMS
RCA : 0.83V RMS
Chanels1 (Mono)
TechnologyNCore
IEC SocketWith switch
InputsRCA Mono / XLR Mono
Input/outputTrigger 5-12V DC
OutputSpeaker connectors
General specs
Casing material100% brushed aluminium
Power Supply230V / 110V (automatic switch)
Main : IEC (Included)
Trigger : Jack 3.5mm 5-12V (non Included)
ColorBlack
Total dimensions (WxDxH)145 x 355 x 64mm
Weight1800g
Power cableIncluded
Data sheet
InputRCA
OutputSpeaker terminal
ColorBlack
Channel1 (Mono)
ClassClass D / T
Amplifier chipHypex Ncore
Power (W)250.0
Remote ControlNo
Average votes
5.0 / 5
10 reviews
Why write products reviews ?
You can share your feelings about products and help other people by sharing your experience
Note :
 5/5
Date :
ampli de puissance juste arfait
Bonjour, j'ai acheté cet ampli pour une voie centrale en home cinéma. En comparaison de l'étage d'amplification de mon ampli HC YAMAHA RX A 4A je dois dire que le son est plus clair, plus large, plus détaillé et plus dynamique. Cet achat transforme mes séances ciné, ainsi que l'écoute de musique où en HIFI l'ampli est très neutre. Il n'ajoute rien, mais surtout il ne retire rien. Je suis désormais un grand fan de la classe D et plus particulièrement celle de AUDIOPHONICS. A ce titre, je viens d'acheter deux autres amplis de puissance stéréo de cette marque pour remplacer et compléter mon système. Les modules HYPEX N CORE sont juste déments en restitution sonore. La différence avec les modules PURIFI doit être réelle je n'en doute pas mais avec l'HYPEX N CORE nous atteignons déjà du très haut niveau. Je mute donc de l'amplification de classe A à la classe D
This review has been posted for AUDIOPHONICS MPA-M250NC Power Amplifier Class D Mono NCore NC250MP 1x250W 4 Ohm
Note :
 5/5
Date :
Great Little Amplifier
 (1)
excellent
 (4)
Des matériels de qualité
Très bon rapport qualité / prix.
A recommander
 (2)
Ampli pour infragrave
Je recherchais un amplificateur pour driver un infragrave et ce petit amplificateur m'a surpris par la tenue de la membrane, sa précision, définition, le moteur de mon HP a une bobine mobile de 100mm. Je l'ai essayé sur une enceinte large bande aussi (appareil mono), même constat.
Sa sensibilité d'entrée n'est pas très élevée, mais n'enlève rien a ses qualités.
Ce petit ampli tiens vraiment ses promesses et je le conseille.