AUDIOPHONICS MPA-M500NC Power Amplfier Class D Mono NCore NC500MP 1x500W 4 Ohm
Average votes for this product
5.0 / 5
By buying this product you get 47 loyalty points
Audiophonics Workshop amplifiers range
Audiophonics MPA-M500NC
Class D amplifier mono NCore NC500MP 1x500W 4 Ohm
AUDIOPHONICS MPA-M500NC picture
We are pleased to introduce the MPA-M500NC a mono power amplifier based on a NCORE NC500MP amplification module . This unitis an affordable solution with formidable amplification power (up to 500W). It is suitable for any large listening room and for all projects requiring massive power.
Amplification module NCORE NC500 MP
AUDIOPHONICS MPA-M500NC interior picture
The Hypex NCORE NC500MP is a high efficiency 500W amplification circuit with low output impedance, low distortion and low noise. ll carry its own switching power supply unit with synchronous regulation.
All internal wiring connector uses OCC 2.5mm² conductors to enjoy excellent conductivity and preserve all of the signal subtleties.
Alternable input on RCA and XLR
AUDIOPHONICS MPA-M500NC connectors
The power amplifier has an RCA port input (mono) and a XLR input (balanced mono).
The RCA base is plated with gold 24k plastic and has a heat resistant capsule.
The XLR connector is a high quality Neutrik connector with metal latch and gold-plated conductors.
High quality speaker terminals
AUDIOPHONICS MPA-M500NC speaker terminals
HPA-S500NC uses a pair of 24K gold-plated terminals.
These terminals are designed to accept banana plugs up to 4mm.
They are also compatible with bare wures thanks to a lockable ⌀5.3mm notch with screws.
Trigger 5-12V
The input power supply is a IEC14 socket. An angled power cable  3x1.5mm²- 1.8m is included for this purpose.
This amplifier's trigger needs to be used with a mono trigger cable (sold separately).
Specifications
TypeClass D power amplifier
Channelx1 (mono)
Inputs1x RCA
1x XLR - 3 poles
Technologyncore
Power1x400W under 2Ω @ 1kHz THD = 1%
1x500W under 4Ω @ 1kHz THD = 1%
1x270W under 8Ω @ 1kHz THD = 1%
1x 135W @ 8Ω 10Hz-20kHz THD = 0.006%
1x 250W @ 4Ω 10Hz-20kHz THD = 0.006%
THD + N0002-0006%
SNR124dB @ 10Hz-20kHz
Output noise40μV
Frequency response0 / -3dB: 10Hz - 50kHz
trigger5-12VDC
Power supply100-240V
automatic detection of the input voltage
Gain25.5dB
input sensitivityPuissance maxi à 2.35V RMS
XLR : 2x1.17V RMS
RCA : 1.17V RMS
Power consumption max1300W
Efficiency (full power)92%
load consumption13W
FrameSandblasted aluminum
Total dimensions (WxDxH)145 x 355 x 64mm
Weight1.8kg
Power cableIncluded
Data sheet
InputXLR
ColorBlack
Channel1 (Mono)
ClassClass D / T
Amplifier chipHypex Ncore
Power (W)500.0
Remote ControlNo
Average votes
5.0 / 5
4 reviews
Date :
Excellente musicalité
Très satisfait de ce bloc mono Hypex Ncore 500 MP
Remarquable amplificateur que je ne peux que conseiller.
This review has been posted for AUDIOPHONICS MPA-M500NC Power Amplfier Class D Mono NCore NC500MP 1x500W 4 Ohm
Date :
Fait le job !
Acheté pour alimenter une centrale Focal CC1008 Be, il se balade avec présence et impact !
Highly recommended
 (2)
Impact et densité
Livré en avance par rapport à la date prévue.
Boitier bien fini et ne chauffant pas.
Utilisé, dans un système multi amplifié, pour le registre grave ( inférieur à 120 Hz).
A conseiller sans réserve pour la reproduction de ce secteur !