ACCUSILICON AS318-B-903168 Ultra Low Jitter Clock 90.3168MHz
This extremely low phase noise crystal oscillator (< 100dBc @ 10Hz) is intended for professional recording equipment as well as audiophile electronics precision devices.
No customer reviews yet, login to write a review.
By buying this product you get 5 loyalty points
More info
Accusilicon precision crystal oscillator clock
Accusilicon Crystal Oscillator AS318-B-100
 The AS318-B-90.3168 provides a very low jitter - measured 0.198ps on the 10Hz-1MHz band and 0.075ps on the 12-80MHz band.
Valued for their low power consumption (< 25mA @ 15pF) the Accusilicon clocks also have a high resistance to thermal stresses (operational from -20 to 85 ° C).
This component integration is nice and easy. It is powered by 3.3V (within +/- 0.3V) and give excellent results with a 0.1uF capacitor filtered power supply.
DIP-crystal clock 14 accusilicon
Specifications
TypeCrystal Oscillator
Frequency90.3186MHz
WaveformCMOS
Output LevelState "0": 10% Vdd
State "1": 90% Vdd
Rise / Fall4ns @ 20-80% Vdd
Jitter198fS(0.198pS) @ 10Hz - 1MHz
75fS(0.075pS) @ 12kHz - 80MHz
Frequency tolerance-20 / 20 ppm
Max Load15pF
Duty Cycle45-55%
Supply (VDD)3.3V (+/- 0.3V)
DimensionsWidth: 20.83mm
Length: 13.21mm
Height: 5.08mm + 6.35mm (legs)
pinout
PIN 1oE
PIN 7GND
PIN 8OUT
PIN 14Vcc
No reviews at this time.
This extremely low phase noise crystal oscillator (< 100dBc @ 10Hz) is intended for professional recording equipment as well as audiophile...