DAYTON AUDIO DAEX32U-4 Speaker Driver Exciter Bodyshaker 20W 4 Ohm Ø3.2cm
Average votes for this product
2.0 / 5
By buying this product you get 2 loyalty points
SAV France
Grantie 5 ans
More info
The 32mm coil allows carefree use for large windows, furniture and surfaces that would normally resist the effects of excitement.
Characteristics:
    • Impedance : 4 ohms
    • Power handling (RMS): 20 Watts
    • VC Diamter : 32mm
DAEX32U-4 Dayton Audio
Data sheet
Speaker Power (W RMS)20.0
Speaker TypeExciter
Impedance (Ω)4
Loudspeaker diameter (mm)41.0
Diaphragm typeN/A
Efficiency / Sensitivity (dB)N/A
Max Linear Excursion (Xmax) (mm)N/A
Lowest frequency (Hz)N/A
Highest frequency (Hz)N/A
Average votes
2.0 / 5
1 reviews
Why write products reviews ?
You can share your feelings about products and help other people by sharing your experience
Note :
 2/5
Date :
Mitigé
J'en ai acheté deux pour réaliser des enceintes planes de type "Distributed Mode Loudspeaker" :
http://projectgallery.parts-express.com/speaker-projects/dml-flat-pannel/
https://www.youtube.com/watch?v=zdkyGDqU7xA
Contrairement à ce qui est marqué dans le titre et sur la photo, ce ne sont pas des 40 W mais des 20 W :
This review has been posted for DAYTON AUDIO DAEX32U-4 Speaker Driver Exciter Bodyshaker 20W 4 Ohm Ø3.2cm