FURUTECH FP-MONO-63L(G) Angled Jack 6.35mm Mono Connector Gold Plated Copper ⌀8mm
This Jack 6.3mm mono connector from Furutech benefits from a beautiful design with a gold-plated copper conductor, all treated Alpha.
No customer reviews yet, login to write a review.
By buying this product you get 6 loyalty points
2 Years warranty
Accessories for this product
More info
Furutech FP-MONO-63(G)
Angled Jack 6.3mm Mono Connector Gold plated Copper ⌀8mm
Furutech Connecteur Jack 6.3mm
This Furutech FP-Mono-63L(G) Angled Jack 6.3mm connector has a very nice finish and uses excellent materials, ideal for creating high quality mono cables. Note that the connector is designed in a single piece and benefits from gold-plated copper alloy contacts treated Alpha (cryopreservation) for maximum conductivity. The connector also benefits from PBT insulation to limit interferences and a stainless structure.
Technical characteristics
Specifications
Conductor materialCopper Alloy, Alpha treatment
PlatingGold
Max. cable diameter7.5mm
Connection typeSoldered
Weight25g
Body dimensions13 x 33.5mm
Data sheet
Max cable diameter (mm)7.5
Mounting typeTo weld
ConnecticMale
Contacts number2
Contacts Material (Connector)Copper
Contacts Plating (Connector)Gold
No reviews at this time.